Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 06.10.2018

„Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”. Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza do tańszego zwiedzania

miejsce: Zamek Piastowski ul. Zamkowa
data: 5. 10. 2018 do 7. 10. 2018
kategoria: Ogólne

W dniach 5 - 7 października 2018 r. odbędzie się kolejna edycja akcji „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Akcja to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. W tym roku do akcji, po raz trzeci włączy się również Zamek Piastowski w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!!!

Pierwszą inicjatywą wykorzystującą pomysł weekendowych obniżek do promocji turystycznej była akcja „Poznań za pół ceny”, która jest organizowana corocznie od 2008 roku przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

W dniach 5 - 7 października 2018 r. będzie można zwiedzić Zamek Piastowski w Raciborzu oraz kaplicę pw. św. Tomasza Becketa za 2,00 zł/os. Do zwiedzania zapraszamy:

Piątek: od 9.00 do 16.00
Sobota: od 10.00 do 18.00
Niedziela: od 10.00 do 18.00

Zwiedzanie odbędzie się co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

Wielka liga młodych czytelników: spotkania autorskie

miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 5. 10. 2018 do 25. 10. 2018
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Październik to miesiąc spotkań autorskich dla dzieci i młodzieży w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu. W ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” w Markowicach odbyły się warsztaty literackie z Joanną Wachowiak i plastyczne z Marianną Oklejak oraz spotkania autorskie z Barbarą Kosmowską i Wojciechem Widłakiem! Joanna Wachowiak - doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie w Poznaniu a od sześciu lat także autorka książek dla dzieci omówiła na spotkaniu z klasą III i IV przygody bohaterów swoich książek „Kot kameleon” oraz „Ala Baba i dwóch rozbójników”. Pisarka zaprosiła uczestników do kosmicznej zabawy w kalambury oraz zaproponowała twórcze układanie historii o… butach. Dzieci dopytywały o pomysły na tytuły książek a także tematykę opowiadań, które autorka obecnie pisze. Kilka dni później, również w bibliotece w Markowicach odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży m.in. „Buba”, „Dziewczynka z parku” czy „Samotni.pl”. Pisarka omówiła z klasą VI, VII i VIII trudne tematy takie jak śmierć, rozstanie czy tęsknota, które często goszczą na kartach jej powieści. Kolejnym gościem była znana wszystkim dzieciom ilustratorka popularnej serii „Basia”. Marianna Oklejak zaprosiła dzieci na warsztaty pod hasłem „Pocztówki z podróży” na podstawie przewodników z serii „Dla młodych podróżników” Marty Spingardi. W ramach zajęć uczestnicy samodzielnie tworzyli kartki z pozdrowieniami z krainy wyobraźni na których przybijali marchewkową pieczątkę. Na zakończenie opowiadali o krainach przedstawionych na pocztówkach - kosmosie, bajkowym lesie, głębokiej ziemi czy też podwodnej krainie. Ostatnim gościem biblioteki w Markowicach w październiku był Wojciech Widłak - autor popularnej serii o Panu Kuleczce, długoletni redaktor miesięcznika "Dziecko". W charakterystycznym dla siebie meloniku i w towarzystwie bohaterów swoich książek, Wojciech Widłak oczarował raciborskich czytelników. Autor opowiadał jak powstają jego książki - głównie o tym, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jego współpraca ze wspaniałymi ilustratorami, dzięki którym bohaterowie książek ożywają. Pisarz przeczytał także jedno ze swoich opowiadań a następnie zaprosił do udziału w zabawie – dzieci miały za zadanie poruszać maskotkami w odpowiednim momencie w trakcie lektury a także opowiedzieć historię o wylosowanym z worka przedmiocie np. o korku czy pionku. Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.    Galeria - F 10 Wielka Liga - Joanna Wachowiak 07.10.2018Galeria - F10 Wielka Liga - Kosmowska Barbara 08.10.2018Galeria - Warsztaty z Marianną Oklejak F10 22.10.2018Galeria - Spotkanie autorskie F10 Widłak 25.10.2018

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY. SOROK DNIEJ spektakl w wykonaniu Teatru ZATRZYMAĆ OBROTÓWKĘ

miejsce: Racibórz, RCK RDK - sala kameralna
data: 6. 10. 2018
godzina: 17::30
kategoria: Ogólne

SPEKTAKL PRZEZNACZONY DLA WIDZÓW POWYŻEJ 15 ROKU ŻYCIA

Sorok dniej.   Czterdzieści dni. Tyle czasu na Kaukazie otrzymuje zmarły, by rozstać się z rodziną. Ostatniego dnia  na ulicy ustawia się namiot, na stoły wystawia najlepsze potrawy, bo trzeba uczcić zmarłych. Nikogo się nie zaprasza, a jednak wszyscy przychodzą. Znajomi i obcy.

Tym razem nie jest to pożegnanie zapisane w kluczu narodziny - młodość- dojrzałość- starość i …śmierć.

 1 września 2004 roku podczas ataku terrorystycznego na Szkołę Podstawową w Biesłanie zginęły 334 osoby w tym 186 dzieci... to dla nich na każdej ulicy stawiano namioty. Pomieściły zmarłych żegnających się z rodziną i żywych, z których uszło życie po stracie, po doświadczeniu wojny.

W namiocie zasiadają mieszkańcy:  Zoja, Żurik, Marek, Artur, Irina i  terroryści Abdullach, Abu Dzeit i Roza.  Ofiary i ich kaci, którzy też kiedyś  byli czyimiś ofiarami. Tak często słychać : „Wyrządzono mi zło, dlatego mam prawo oddać, pomścić. I to wiele razy”. Naprzemienny łańcuch ról. Czy jest sposób by go przerwać? I  kto może tego dokonać?

W 2004 roku większość z nas rozpoczynała szkołę. Jesteśmy w wieku uczestników tamtych wydarzeń. To porusza, to budzi pytania i refleksje: Dlaczego oni a nie my? A gdybyśmy tak urodzili się w Moskwie, Besłanie, Groznym,  po której stronie przyszłoby nam stanąć?

Spektakl inspirowany książką Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazło „Pęknięte miasto. Biesłan”

Występuje Grupa „Zatrzymać Obrotówkę” ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie w składzie:  Kornelia Kuśmider, Taiga Kuśmider, Marta Riess, Arletta Szewczyk, Renata Ziobro, Kacper Augustynek, Sebastian Włodek, Jakub Kouba

Reżyseria: Ola Barczyk/Zespół

Dźwięk: Wojciech Fularz

Światło: Krzysztof Hosaja

PREMIERA 21 kwietnia 2017

Honorowane są raciborskie karty:,,Senior 60+'' i ,,Rodzina+''

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY - ARTI GRABOWSKI w monodramie RAPORT PANIKA

miejsce: Racibórz, RCK RDK - sala widowiskowa
data: 6. 10. 2018
godzina: 18:30
kategoria: Ogólne

RAPORT PANIKA  to monodram nagrodzony główną nagrodą OFF Kontrapunktu w 2018 roku. Próba reanimacji aktora w endemicznym performerze. Spektakl kolażowo oparty jest na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora oraz tekstach własnych. Każda scena wyprowadza widza na paniczne manowce naszej narodowej tożsamości, oceany fobii, autoironicznie wytyka polskie przywary i słabości. Arti rozprawia się również ze sobą, dumą patriotycznego frustrata, egocentrycznymi skłonnościami; szuka źródeł narodowych infekcji; ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji. Na koniec serwuję lekcję „Bon ton”, wytyka widelcem brak zasad etykiety, kindersztuby i empatii ale nade wszystko gorzko-ironicznie biczuje nas i siebie wstydem. 

ARTI GRABOWSKI  - nieskrępowana ograniczeniami, dualistyczno-periodyczna osobowość twórcza. Nomadyczne, niesubordynowane zwierzę performatywne uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Społecznik, pasjonat biegów górskich oraz wszelakich aktywności psychofizycznych. Lubieżnik kulturalny, furiat nafaszerowany spontanicznym romantyzmem oraz ascetycznym estetyzmem. Miłośnik minimalizmu, artystycznych przewyższeń, kulinarnych przeciążeń, nietuzinkowych fetyszy, herbaty matchy, okrzemków a nade wszystko Nosaczy Sundajskich. Po drugiej stronie: dr hab., kierownik Pracowni Sztuki Performance, Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor ponad 200 akcji, performance, spektakli prezentowanych na festiwalach, biennale i przeglądach sztuki na całym świecie. Kurator Międzynarodowych Dwubiegunowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.   

UWAGA - w związku z tym, że widownia znajduje się na scenie, numeracja miejsc nie obowiązuje.  

Honorowane są raciborskie karty: ,,Senior 60+'' i ,,Rodzina+''

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY - ZABAWA w wykonaniu Teatru BRAMA

miejsce: miejsce spektaklu - kawiarnia TĘCZOWA, ul. Długa 41
data: 6. 10. 2018
godzina: 20:00
kategoria: Ogólne

ZABAWA Sławomira Mrożka to historia trzech żądnych rozrywki „parobków”, którzy wdarli się do świetlicy, w której niestety nie ma ani spodziewanej zabawy, ani w ogóle nikogo… To co mozolnie odkrywają półgłówki publiczność spostrzega od razu – stąd pyszne efekty komiczne. A jako że, parobcy nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, mielą logiczne sprzeczności. Żmudne rozpoznanie skupia się wreszcie we frustracji i wybucha zwierzęcą agresywnością. Czy zabawa będzie możliwa?

premiera - 2000 r.

* * *

Teatr Brama istnieje od 1996 roku. Od początku Teatr istniał w Goleniowie, gdzie realizował spektakle i projekty artystyczne (m.in. „Zabawa”, „My”, „Gaz”, „Uczucie w dzwięku” „Spowiedź masochisty”). Spektakle Bramy zdobyły wiele nagród na prestiżowych festiwalach teatralnych.
Teatr Brama działał początkowo jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Założycielem Bramy jest Daniel Jacewicz, siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Przez wiele lat funkcjonowania Bramy udało się stworzyć w Goleniowie tętniące życiem środowisko teatralne. Brama skupia dużą ilość niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka. Ekipę Bramy uzupełnia także grupa międzynarodowych artystów. W roku 2005 powołane do życia zostało Stowarzyszenie Edukacyjno – Społeczno – Kulturalne Teatr Brama. Od tego czasu Teatr zaczął realizować projekty niezależnie.
Działalność Bramy ma zdecydowany wpływ na społeczność lokalną w w tym dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Edukacyjna formuła pracy Teatru Brama określić można terminem Social Community Theatre (teatr angażujący społeczność).
Brama ma za sobą około tysiąca występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Ukrainy, Dani, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szkocji, USA, Norwegii, Łotwy, Japonii oraz Peru i jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2016), Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008).

Honorowane są raciborskie karty: ,, Senior60+'' i ,,Rodzina+''

do góry