Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 05.10.2018

„Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”. Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza do tańszego zwiedzania

miejsce: Zamek Piastowski ul. Zamkowa
data: 5. 10. 2018 do 7. 10. 2018
kategoria: Ogólne

W dniach 5 - 7 października 2018 r. odbędzie się kolejna edycja akcji „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Akcja to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. W tym roku do akcji, po raz trzeci włączy się również Zamek Piastowski w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!!!

Pierwszą inicjatywą wykorzystującą pomysł weekendowych obniżek do promocji turystycznej była akcja „Poznań za pół ceny”, która jest organizowana corocznie od 2008 roku przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

W dniach 5 - 7 października 2018 r. będzie można zwiedzić Zamek Piastowski w Raciborzu oraz kaplicę pw. św. Tomasza Becketa za 2,00 zł/os. Do zwiedzania zapraszamy:

Piątek: od 9.00 do 16.00
Sobota: od 10.00 do 18.00
Niedziela: od 10.00 do 18.00

Zwiedzanie odbędzie się co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

Wielka liga młodych czytelników: spotkania autorskie

miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 5. 10. 2018 do 25. 10. 2018
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Październik to miesiąc spotkań autorskich dla dzieci i młodzieży w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu. W ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” w Markowicach odbyły się warsztaty literackie z Joanną Wachowiak i plastyczne z Marianną Oklejak oraz spotkania autorskie z Barbarą Kosmowską i Wojciechem Widłakiem! Joanna Wachowiak - doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie w Poznaniu a od sześciu lat także autorka książek dla dzieci omówiła na spotkaniu z klasą III i IV przygody bohaterów swoich książek „Kot kameleon” oraz „Ala Baba i dwóch rozbójników”. Pisarka zaprosiła uczestników do kosmicznej zabawy w kalambury oraz zaproponowała twórcze układanie historii o… butach. Dzieci dopytywały o pomysły na tytuły książek a także tematykę opowiadań, które autorka obecnie pisze. Kilka dni później, również w bibliotece w Markowicach odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży m.in. „Buba”, „Dziewczynka z parku” czy „Samotni.pl”. Pisarka omówiła z klasą VI, VII i VIII trudne tematy takie jak śmierć, rozstanie czy tęsknota, które często goszczą na kartach jej powieści. Kolejnym gościem była znana wszystkim dzieciom ilustratorka popularnej serii „Basia”. Marianna Oklejak zaprosiła dzieci na warsztaty pod hasłem „Pocztówki z podróży” na podstawie przewodników z serii „Dla młodych podróżników” Marty Spingardi. W ramach zajęć uczestnicy samodzielnie tworzyli kartki z pozdrowieniami z krainy wyobraźni na których przybijali marchewkową pieczątkę. Na zakończenie opowiadali o krainach przedstawionych na pocztówkach - kosmosie, bajkowym lesie, głębokiej ziemi czy też podwodnej krainie. Ostatnim gościem biblioteki w Markowicach w październiku był Wojciech Widłak - autor popularnej serii o Panu Kuleczce, długoletni redaktor miesięcznika "Dziecko". W charakterystycznym dla siebie meloniku i w towarzystwie bohaterów swoich książek, Wojciech Widłak oczarował raciborskich czytelników. Autor opowiadał jak powstają jego książki - głównie o tym, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jego współpraca ze wspaniałymi ilustratorami, dzięki którym bohaterowie książek ożywają. Pisarz przeczytał także jedno ze swoich opowiadań a następnie zaprosił do udziału w zabawie – dzieci miały za zadanie poruszać maskotkami w odpowiednim momencie w trakcie lektury a także opowiedzieć historię o wylosowanym z worka przedmiocie np. o korku czy pionku. Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.    Galeria - F 10 Wielka Liga - Joanna Wachowiak 07.10.2018Galeria - F10 Wielka Liga - Kosmowska Barbara 08.10.2018Galeria - Warsztaty z Marianną Oklejak F10 22.10.2018Galeria - Spotkanie autorskie F10 Widłak 25.10.2018

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY. BLASZANY BĘBENEK w wykonaniu Teatru TETRAEDR

miejsce: Racibórz, RCK RDK - sala widowiskowa
data: 5. 10. 2018
godzina: 17:00
kategoria: Ogólne

Główny bohater – Oskar - opowiada o swojej “przewlekłej trzyletności”, poprzez którą prowadzi wnikliwą obserwację świata. Urodzony w latach 30. XX wieku, jest świadkiem historycznych zmian, z których wychwytuje ,,znaki zwiastujące nieszczęście, które wdziewało coraz większe buty i zamierzało rozsiewać zło”. Używa swojego genialnego głosu jako narzędzia samoobrony. Nie może żyć bez swojego blaszanego bębenka, którym nadaje ton kolejnym wydarzeniom.

Obsada: Agnieszka Rajda, Łukasz Czogalik, Jakub Tabor, Marcin Franaszek.

Reżyseria: Grażyna Tabor.

Premiera spektaku: 15.06.2018r.

UWAGA - w związku z tym, że widownia znajduje się na scenie, numeracja miejsc nie obowiązuje.

Honorowane są raciborskie karty: ,,Senior 60+'' i ,,Rodzina +''

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY - GHOST DANCE spektakl w wykonaniu Teatru BRAMA

miejsce: Racibórz, RCK RDK - sala widowiskowa
data: 5. 10. 2018
godzina: 19:30
kategoria: Ogólne

Teatr BRAMA Goleniów -„Ghost dance”

Taniec ducha był rytuałem, będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku, gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. W beznadziei czasów tańczono wierząc, że los się odmieni. Taniec został skutecznie zabroniony, co wiązało się z haniebną eksterminacją ludności i wymarciem kolejnej kolebki cywilizacji. Był to jeden z wielu krzyków rozpaczy wobec rozprzestrzeniającej się fali okrucieństwa kapitalizmu. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości. Jest to nasz akt nadziei w czasach, gdy kolejny obrót koła historii wydaje się nie do zatrzymania. Każde pokolenie wymaga poświęceń i sztandarów wartości, które biją w rewolucyjnych sercach naiwnych idealistów. Od wielu lat rewolucja w umysłach jest strażnicą i manifestem wartości w obronie mniejszości. Wpisujemy się w mniejszość, która swój głos musi podnieść w obronie samych siebie. „Ghost dance” jest działaniem muzyczno - teatralnym. Spektakl inspirowany twórczością własną oraz Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi.

 

Występują:  Jenny Crissey, Anastasja  Miedviedieva, Lesja Szulc, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Oleh Nesterov, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan

Reżyseria: Daniel Jacewicz

Asystent: Paula Maćczak

Dźwięk: Jacek Gałkiewicz, Tomasz Wyziński

Światło: Lucio Pileggi

Wsparcie scenograficzne: Wiktor Krajcer, Paloma de la Fuente, Judith Ferreras, Tomasz Kwietniak, Andrzej Buła

Premiera: marzec 2017

UWAGA - w związku z tym, że widownia znajduje się na scenie, nie obowiązuje numeracja miejsc.

Honorowane są raciborskie karty:,,Senior 60+'' i ,,Rodzina +''

Literacko-plastyczne warsztaty pod nazwą „Kosmiczna przygoda”

miejsce: Biblioteka, Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
data: 5. 10. 2018
godzina: 8:55
kategoria: Ogólne

Literacko-plastyczne warsztaty pod nazwą „Kosmiczna przygoda” na podstawie książek „Kot kameleon” oraz „Ala Baba i dwóch rozbójników”. Warsztaty dla dzieci z klas III-IV szkoły podstawowej.

Warsztaty organizowane w ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

do góry