Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 25.09.2018

Wystawa - OŚRODKI PIELGRZYMKOWE NA ŚLĄSKU

miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data: 27. 07. 2018 do 30. 09. 2018
kategoria: Ogólne

Wystawa „Ośrodki pielgrzymkowe na Śląsku” przedstawia dziewięć miejsc kultu religijnego położonych na Ziemi Raciborskiej lub leżących w jej pobliżu, także te do których pielgrzymowała najczęściej tutejsza ludność.  Większość z nich nadal nawiedzają pątnicy, ale są i takie, o których mało kto wie, iż w przeszłości były celem pielgrzymek.

Najbardziej znanym i najstarszym (1432 r.) sanktuarium pątniczym w powiecie raciborskim jest kościół Matki Bożej, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Raciborskiej. W 1723 r.  wybudowano barokową świątynię, do której współcześnie przychodzi ok. 20 pielgrzymek zbiorowych. Wielu pątników przybywa to tej świątyni na odpusty, zwłaszcza 15. sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na terenie Raciborza znajduje się kościół, do którego w przeszłości licznie podążali pielgrzymi – kościół św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. W ołtarzu bocznym tej świątyni umieszczony jest cudowny obraz Chrystusa Bolesnego zwanego Raciborskim namalowany na desce. Jeszcze w XIX w. przychodziły do kościoła na Ostrogu procesje z okolicznych wsi, współcześnie ruch pielgrzymkowy ustał.

Ważnym ośrodkiem pątniczym w powiecie raciborskim jest drewniany kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich (1667 r.). Pielgrzymują do niego mieszkańcy okolicznych miejscowości zwłaszcza z okazji uroczystych odpustów 3 maja w święto Znalezienia Krzyża Świętego i 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do tej świątyni udają się także w wielkanocnej procesji konnej w Poniedziałek Wielkanocny.

W gminie Krzyżanowice, niedaleko Tworkowa znajduje się barokowy kościół św. Urbana z 1779 r. Co roku z okazji odpustu (najbliższa niedziela dnia patronalnego – 25 maja) przybywają tu z pieszą procesją mieszkańcy Tworkowa, Bolesławia oraz Czesi  z Píšťa, Hulczyna, Hat’i i Šilheřovic.

Na obrzeżach Krzanowic stoi barokowy kościół św. Mikołaja (1744 r.). W dniu patronalnym tj. 6 grudnia organizowana jest procesja konna wiodąca od kościoła parafialnego  św. Wacława do Mikołasza. Gospodarze modlą się o pomyślność  w gospodarstwie  i zdrowie dla swoich zwierząt.

         W niedalekim Pszowie znajduje się bazylika mniejsza (1743-1747) z łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Uśmiechniętej. Do miejsca tego pielgrzymowali „nabożni niemieckiego, morawskiego i polskiego języka” z terenu Śląska i zachodniej Małopolski.

         W diecezji opolskiej najbardziej znanym ośrodkiem pielgrzymkowym jest Góra Św. Anny (Annaberg) (ok. 1480 r.). W latach 1671-1673 kościół rozbudowali członkowie rodziny von Gaschin. Wokół sanktuarium rozciąga się Kalwaria licząca 26 kaplic Męki Pańskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicę św. Józefa.

         W diecezji katowickiej największym ośrodkiem pątniczym są Piekary, w których cześć odbiera obraz Matki Bożej Piekarskiej. Pierwsza pielgrzymka do sanktuarium piekarskiego datowana jest na rok 1676. Od 1947 roku do Piekar przybywają tzw. pielgrzymki stanowe.

         Wśród prezentowanych na wystawie ośrodków pielgrzymkowych najbardziej oddalona jest Częstochowa. Ikona Czarnej Madonny przywieziona została w 1382 r. Mieszkańcy Raciborza i okolic często nawiedzali jasnogórskie sanktuarium o czym świadczy duża liczba obrazów Matki Bożej Częstochowskiej wiszących w tutejszych domach. Do dziś Jasna Góra jest celem pielgrzymek z całej Polski. W tym roku z Raciborza wyruszy 42. piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Na naszej ekspozycji prezentujemy stare fotografie i pocztówki ukazujące te cudowne miejsca i wizerunki w przeszłości, fotografie współczesne oraz dewocjonalia, wydawnictwa religijne, święte obrazy, które przywożono do domów jako pamiątkę  z pielgrzymek. Wystawie towarzyszy bogaty materiał fotograficzny prezentujący pielgrzymki z 1. połowy XX wieku oraz współczesne. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Ekspozycję uzupełniają współczesne pamiątki pochodzące od osób prywatnych.

Fun pakiet multimedialnych kursów online

miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
data: 1. 09. 2018 do 30. 09. 2018
kategoria: Ogólne

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. Składają się z zaawansowanych multimediów - gier, fotolekcji, filmów, dialogów i interaktywnych ćwiczeń, które przyspieszają proces nauczania, czynią go trwalszym i bardziej atrakcyjnym. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy we wszystkich filiach i oddziałach.

Klub Rodzica: spotkanie z blogerką Martą Rajchel

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
data: 25. 09. 2018
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Jest takie miejsce na mapie Raciborza, gdzie rodzice mogą swobodnie porozmawiać o ważnych dla nich sprawach, poszerzyć swoją wiedzę oraz znaleźć wsparcie i zrozumienie ze strony innych. Działający w bibliotece na Ostrogu Klub Rodzica zorganizował kolejne spotkanie-tym razem gościem była blogerka książkowa Marta Rajchel, która zaprezentowała najciekawsze książki dla dzieci. W trakcie spotkania omawiane były m.in. książki: „Feluś i Gucio idą do przedszkola” K. Kozłowskiej, „Pucio na wakacjach” M. Galewskiej-Kustry, „Jak to działa? Ciało człowieka” i „Podróż dookoła świata” N. Kucharskiej, „Mały atlas motyli” E. i P. Pawlaków czy „Gabinet anatomii 3 D”. Marta Rajchel – z wykształcenia polonistka a prywatnie mama wskazała na mocne strony każdej z książek takie jak treść, szata graficzna czy nowatorski pomysł. Blogerka doradzała również, które książki z popularnych serii warto czytać swoim pociechom oraz zachęciła do odwiedzin biblioteki, w której na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejne spotkanie Klubu Rodzica odbędzie się 25 października o godz. 12.00. Gościem biblioteki przy Bielskiej 12 będzie Wojciech Widłak - autor książek dla dzieci, długoletni redaktor miesięcznika „Dziecko”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.           Galeria - Klub Rodzica F2 25.09.2018

Dyskusyjny Klub Książki

miejsce: Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
data: 25. 09. 2018
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Które książki okazały się idealnymi lekturami na urlop a które lepiej zostawić na jesienne wieczory? Po wakacyjnej przerwie do raciborskiej biblioteki powróciły spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. W związku z remontem biblioteki przy Kasprowicza 12 spotkanie odbyło się w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej na Rynku i co bardzo cieszy organizatorów, pojawiły się na nim nowe czytelniczki. Na spotkaniu omawiano książki, które panie przeczytały podczas urlopu m.in. „Mama kłamie” M. Bussi, „Białe kłamstewka” L. Lokko czy „Głowa spod łóżka czyli opowiadania żydowskie” S. Wiecheckiego. Była to także dobra okazja do ustalenia listy lektur na nowy sezon działalności DKK. Przypomnijmy, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu. Mogą w nich brać udział wszyscy chętni miłośnicy dobrych książek. - Na kolejne zapraszamy już 23 października. Będziemy omawiać książkę „Na wschód od zachodu” cenionego reportera wojennego Wojciecha Jagielskiego, który tym razem podąża „wielkim szlakiem hippisów” przez Afganistan, Pakistan, Nepal i Indie – zaprasza Teresa Kornak z MiPBP, nowa koordynatorka spotkań.Galeria - DKK 25.09.2018
do góry