Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

XVI Wiatraki przeszły do historii

2019-10-28
XVI edycja Festwialu Wiatraki przeszła do historii
XVI edycja Festwialu Wiatraki przeszła do historii

Za nami XVI Edycja Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego Wiatraki.

O bloku szkolnym i programie pisaliśmy już tutaj. Ale przypomnijmy:

XVI edycja naszego festiwalu wystartowała w czwartek. Zaczęliśmy mocnym blokiem szkolnym. Wędrowaliśmy od Jakucji przez Borneo, aż po Iran. Czasem pieszo, czasem łódką, a czasem na babmusowym(!) rowerze.

Piątkowy blok szkolny był równie udany. Naszymi gośćmi byli: Robert Gondek - niezmordowany zdobywca afrykańskich szczytów, Ania i Piotrek Waksmundzcy (Rowerami przez Amerykę Centralną i Południową) oraz Łukasz Supergan, który opowiedział o Izraelu i tamtejszym Szlaku Narodowym.

Główna część festiwalu to oczywiście sobota i niedziela. Dzięki znakomitej plejadzie gości okrążyliśmy świat: spotkamy się z górami, morzem, światem podwodnym, a także... wyjątkową i pełną kolorytu Polskę, której ciągle nie znamy w stopniu takim jakim powinniśmy!

Sobota to spotkania z Leszkiem Szczasnym, Dorotą Chojnowską i Selimem Saffarini, Tomaszem Grzywaczewskim i Marcinem Jamkowskim. Gościem specjalnym była Joanna Pajkowska ze swoimi wspomnieniami z samotnego rejsu jachtem żaglowym dookoła świata.

W sobotnią, przepiękną muzyczną podróż zabrała nas legenda nowqej muzyki góralskiej, zespół który nie boi się kesperymentów i współpracuje z artystami z całego świata - TREBUNIE TUTKI.

W niedzielę Wiatraki rozkręciły się do niespotykanych dotąd prędkości. Od godziny 12.00 przez kolejne 10 godzin sala Raciborskie Centrum Kultury sukcesywnie wypełniała się aż zapełniła się w całości. Zaczęliśmy od podróży na Cabo Verde (Antek w podróży, później Piotr Strzeżysz zabrał nas w rowerową podróż przez Birmę, Laos i Kambodżę. Michał Woroch w swojej niesamowitej prezentacji opowiedział o samodzielnej podróży dwóch przyjaciół na wózkach przez dwie Ameryki. Marcin Jamkowski i Marzena Hmielewicz ukazali nam skarby ukryte przez kilka stuleci w Wiśle, a Krzysztof Starnawski zabrał nas jeszcze głębiej - do zatopionych jaskiń. Na koniec dnia wisieńka na torcie - kulinarne podróże i wspaniałe spotkanie z Robertem Makłowiczem.

Tegoroczną nowością były, aż dwa wieczory filmowe poświęcone światowej tematyce górskiej, które odbyły się w ramach "Lądek Film Tour".

Organizatorem Wiatraków była Grupa Rosynant. Współorganizatorem Miasto Racibórz, które współfinansowało imprezę. Festiwal otrzymał także wsparcie finansowe od Powiatu Raciborskiego i z budżetu Województwa Śląskiego. Festiwal odbył się przy współpracy z Raciborskim Centrum Kultury, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Przystankiem Kulturalnym Koniec Świata, a także przy wsparciu licznych sponsorów i patronów medialnych.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Widzimy się za rok!

UM/fb Festiwal WIATRAKI, zdj. Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki

do góry