Inicjatywa lokalna
Raciborska Inicjatywa Lokalna rozstrzygnięta!
Inicjatywa Lokalna, podobnie jak Budżet Obywatelski to narzędzie w rękach mieszkańców, które umożliwia wzięcie odpowiedzialności za miejskie środki i realizację pomysłów na miasto i na otoczenie wokół siebie przez mieszkańców.
W 2024 r. do Wydziału Rozwoju wpłynęło 31 wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej, z czego 25 wniosków zostało pomyślnie zakwalifikowanych do realizacji.
Miasto Racibórz na realizację zadań przeznaczy 368.712,00 zł.
Poniżej przedstawiamy wykaz inicjatyw lokalnych, które będą realizowane w 2024 r.:
1. Wiata ekologiczna - eko zakątek
2. Naprawa Wieży Bramnej w Średniowiecznym Grodzie
3. Letnie koncerty w Zaczarowanym Ogrodzie
4. Poprawny Ratownik - Dziecko też może uratować życie
5. Remont szatni Przedszkola nr 9
6. Ogródek ze smakiem
7. Wymiana piaskownicy na placu zabaw przy ZSP3, utworzenie rabaty
8. Stawiamy na rozwój najmłodszych
9. Zawody tańca breaking
10. Bezpieczne przedszkole przy Mysłowickiej
11. Taneczne zakończenie roku
12. Zielona klasa Piętnastki
13. Zadaszenie nad tarasem Przedszkola - miejscem integracji mieszkańców Raciborza
14. VII Raciborska Giełda Talentów
15. Rewitalizacja strefy relaksu na Srebrnej
16. Wyposażenie świetlicy w nowe stoły i krzesła
17. Dbamy o przyrodę i szanujemy powierzony sprzęt
18. XVII RC AirShow w Raciborzu
19. V Raciborski Festiwal Gamingowy
20. Ruch to zdrowie
21. Bezpieczny plac zabaw
22. Amatorski kącik szachowy oraz wzbogacenie terenów zielonych wokół ZSP nr 1 w Raciborzu o nowe nasadzenia
23. Ekoludki zakładają dziki zakątek w swoim ogrodzie
24. Bezpieczny plac zabaw
25. Mikołajki na Ostrogu
Dobre zmiany!
Obserwujemy rosnące zainteresowanie skupieniem uwagi na aspekcie ekologicznym i zielonych przestrzeniach miejskich. Z tego powodu w ramach inicjatywy lokalnej wprowadziliśmy nowe kryteria, które koncentrują się na zwiększeniu ilości zieleni w mieście. Naszym celem jest stworzenie bardziej ekologicznego i przyjaznego środowiska, poprawiając jakość życia mieszkańców oraz promując zrównoważony rozwój miasta.
Najbardziej korzystne nasadzenia w przestrzeni miejskiej to nasadzenia zróżnicowane, składające się przede wszystkim z roślin rodzimych, roślin miododajnych oraz drzew.
- Rośliny rodzime to takie, które naturalnie rosną na terenie Polski i z jej flory się wywodzą, np. chaber łąkowy, pierwiosnek wyniosły, ślaz dziki, driakiew żółtawa, żmijowiec zwyczajny, kokorycz pełna czy też krzewy takie jak np. głogi, porzeczki, bez czarny, dereń świdwa,
- Rośliny miododajne to te, które kwitnąc zapewniają pyłek i nektar dla owadów zapylających.
- Drzewa, za które można uzyskać najwięcej punktów, to te rodzime, czyli np. wierzby, brzoza brodawkowata, grab pospolity, lipa drobnolistna i szerokolistna czy też klon polny i pospolity.
- Łąka kwietna jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o modernizację istniejącego terenu, ponieważ, w przeciwieństwie do trawnika, nie wymaga częstej pielęgnacji a także jest pożytkiem dla owadów i wielu innych grup zwierząt. Warto jednak wybrać na nią miejsce, które nie służy w całości komunikacji (lub zaznaczyć szlak komunikacyjny w łące).
- Ogród deszczowy służy magazynowaniu wody deszczowej. Poza odciążeniem kanalizacji deszczowej, rośliny porastające ogród deszczowy mają zdolność oczyszczania wody spływającej a także zatrzymywania jej w danym terenie (co m.in. zapobiega podtopieniom). Można również zaprojektować rozwiązanie, w którym zgromadzoną deszczówkę można w późniejszym czasie wykorzystać do podlewania roślin.
Poniżej załączony wykaz roślin preferowanych w projektach inicjatywy lokalnej.
Macie swoje pomysły? Śmiało!
Co to jest inicjatywa lokalna
Inicjatywa lokalna to forma realizacji zadań publicznych realizowanych przez Miasto Racibórz w zakresie jego zadań własnych we współpracy z mieszkańcami. Celem inicjatywy lokalnej jest aktywizacja i integracja społeczności lokalnej w rozwiązywaniu konkretnych problemów zidentyfikowanych przez mieszkańców Miasta Racibórz.
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy Miasta Racibórz (bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do Urzędu Miasta Racibórz, m.in. w zakresie:
- działalności charytatywnej,
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego
- działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego,
- nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania,
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
- turystyki i krajoznawstwa,
- porządku i bezpieczeństwa publicznego,
- promocji i organizacji wolontariatu,
- rewitalizacji.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami zawartymi w poniższej tabeli oraz do składania wniosków.
Wnioski powinny być składane do dnia 30 stycznia, danego roku kalendarzowego. Po ocenie i akceptacji Prezydenta realizowane będą kolejno, zaczynając od wniosków, które otrzymały największą liczbę punktów, do wysokości środków przyznanych na inicjatywy lokalne w budżecie Miasta Racibórz na dany rok. W przypadku, gdy dwa lub więcej wniosków otrzyma tę samą liczbę punktów, w pierwszej kolejności będzie realizowany ten, który ma wcześniejszą datę wpływu do Urzędu. W przypadku niewykorzystania wszystkich środków przyznanych na inicjatywy lokalne w budżecie Miasta, wnioski złożone po 31 stycznia, po uzyskaniu akceptacji Prezydenta Miasta, będą realizowane wg kolejności złożenia.
Zadania zrealizowane w ramach inicjatywy lokalnej (klik)
Rozmieszczenie zrealizowanych zadań na mapie w Elektronicznym Systemie informacji Miejskiej (klik)